Zapachy w kosmetykach – czy to konieczne?
Przy wyborze kosmetyków kierujemy się ich różnymi cechami. Jeśli celem jest określone działanie, wybieramy kosmetyki do danego problemu (przykładowo trądziku), jeśli jednak nie szukamy niczego konkretnego to najczęściej kierujemy się zmysłami. Począwszy od względów estetycznych, na których ocenę pozwala nam zmysł wzroku, po względy olfaktoryczne, na których ocenę pozwala nam nasz zmysł węchu.
Co jest charakterystyczne dla wszystkich najdroższych i najtańszych kosmetyków? Posiadają one substancje zapachowe.
Najdroższe pachną luksusowo Najtańsze natomiast pachną tandetnie
Duże i bogate marki kosmetyczne konkretnym zapachem nęcą klientów, ich komercyjność w dużej mierze opiera się na ładnym wyglądzie i ładnym zapachu – działanie kosmetyku ma drugorzędne znaczenie.
Każdy ma swój unikatowy zapach i np. w takiej Victorii Secret wszystko pachnie jak „różowe babeczki z posypką i jednorożce” (cytat Cassandry Bankson, znanej estetyk medycznej, modelki i youtuberki)
Wszystko po to, by konkretny zapach kojarzyć tylko i wyłącznie z daną marką.
Najtańsze i najdroższe kosmetyki mają jeden wspólny cel – maksymalizację zysków, konsument jest w ich planie drugo- lub nawet trzeciorzędny.
Istnieją też marki nie należące do żadnej z tych kategorii, produkują kosmetyki nastawione na działanie i z konkretnym przeznaczeniem dla danej grupy klientów.
Takie marki nie korzystają z tanich chwytów marketingowych, więc nie korzystają z substancji, które są zbędne, a do takich należą właśnie substancje zapachowe.
Szkodliwość substancji zapachowych ⚠
Substancje zapachowe są bardzo powszechnym i znanym podrażniaczem skóry. Badania wskazują, że ok. 5% (w połączeniu z raportami dermatologów z różnych części świata do ok. 15%) ludzi jest nadwrażliwa na substancje zapachowe i mogą one powodować u nich negatywne efekty uboczne.
Czyli średnio co 7 osoba nie powinna używać kosmetyków zapachowych.
Dużo większy odsetek tych osób z pewnością znajduje się wśród ludzi z problemem trądziku, a to dlatego, że czasem sam trądzik ma swój początek w korzystaniu z kosmetyków z substancjami zapachowymi.
W tym przypadku należy założyć, że co 4 osoba z trądzikiem nie powinna używać kosmetyków zapachowych.
Jeśli jest wśród was ktoś, komu trądzik pogarszał się wraz z większą ilością kosmetyków, bądź z momentem zaczęcia pielęgnacji, to tutaj szukajcie przyczyny.
Substancje uczulające, niepotrzebne rzeczy w kosmetykach, substancje zapachowe, oraz nadmiar kosmetyków. To niektóre z wielu powodów pogarszania się stanu cery trądzikowej.
Zapach nie ma ŻADNEGO zastosowania w kosmetykach do cery trądzikowej, a co więcej może go pogarszać.
Badania wykazały, że perfumy w kosmetykach do pielęgnacji twarzy są wśród najczęstszych powodów uwrażliwiania cery oraz innych negatywnych reakcji. Jest to charakterystyczne dla każdego rodzaju cery.
Jest to poważna sprawa i dobrze jest wziąć ją pod uwagę jak najwcześniej, ponieważ skóra ma nieprawdopodobną umiejętność chowania problemów pod widoczną powierzchnią. Możesz tego nie widzieć na pierwszy rzut oka, ale z czasem dojdzie do drobnych przemian, które w dłuższej perspektywie spowodują większy problem skórny, który będzie wymagał poprawy jej stanu kosmetykami bezzapachowymi.
Jeżeli już doprowadziłaś do takiego stanu, czym prędzej przerzuć się na kosmetyki bez zapachu.
Jak rozpoznać substancje zapachowe w kosmetykach?
Najlepiej oczywiście zbliżając zawartość kosmetyku do nosa, jednak bywa, że producent ukrywa składnik aromatyzujący i pozostawia jedynie pewne wrażenie zapachu, by nie tracić potencjalnego punktu zaczepnego. Dlatego dobrze jest upewnić się spoglądając na etykietę.
Główna część etykiety kosmetyku zazwyczaj nie informuje o zawartych w kosmetykach substancjach zapachowych, dlatego trzeba ich szukać w składzie. Zazwyczaj znajdują się na końcu i chowają się pod następującymi nazwami:
Fragrance; Parfum/Perfume/Aroma; Linalool; Citronellol; Cinnamal; Limonene; Geraniol; Eugenol; Lavender oil (Lavandula angustifolia); Lemon (Citrus limon); Lime
Najczęściej jednak świadome marki kosmetyczne informują o braku substancji zapachowych w swoich kosmetykach, żeby podkreślić ich przeznaczenie.
Po czym poznać nadwrażliwość na substancje zapachowe?
Do symptomów nadwrażliwości cery na substancje zapachowe należą:
Wypryski trądzikowe, zaczerwienienie skóry, nabrzmienie, uczucie swędzenia, uczucie gorąca, łzawienie oczu, kichanie, katar.
Rzadziej: bóle głowy, kaszel, świszczący oddech, a nawet potrzeba hospitalizacji w drastycznych przypadkach.
Jeżeli po skorzystaniu z kosmetyku pojawia się jeden z powyższych symptomów, zastanów się poważnie nad źródłem problemu.
Jakie kosmetyki bez sztucznych substancji zapachowych?
Warto zainteresować się kosmetykami pozbawionymi szkodliwych substancji. W końcu używamy ich po to, by poprawić nasz wygląd, a nie by mu szkodzić. Jeśli chcemy ładnie pachnieć używajmy rzeczy do tego przeznaczonych, czyli perfum. Cerze zostawmy to co jest jej potrzebne.
Pielęgnacja cery, zwłaszcza problematycznej powinna opierać się na najlepszych, najzdrowszych i jak najmniej inwazyjnych składnikach.
W pełni pozbawiony szkodliwych substancji zapachowych jest niewątpliwie ten zestaw: