Skinimalism – co to jest?

Skinimalism to przybierający na sile trend minimalizmu kosmetycznego w pielęgnacji skóry.

Skinimalism jest odwrotem od rozbudowanej, rozdmuchanej i komercyjnej pielęgnacji, opierającej się na dziesiątkach produktów i skierowaniem się ku prostym, a zarazem skutecznym kosmetykom

Trend ten zaczął przybierać na sile w 2020 roku, kiedy to pandemia zmusiła społeczeństwa do ograniczeń na wielu nurtach. Rzadsze wychodzenie z domu spowodowane lockdownem sprawiło, że ograniczyliśmy używanie produktów do makijażu.

Praca biurowa zmieniła się w pracę z domu. Chodzenie do szkoły w lekcje zdalne. Kamerka ma natomiast tę zaletę, że nie widać przez nią naszych niedoskonałości i używanie make-upu okazało się zbędne.

Powszechny wcześniej trend chwalenia się pełną półką drogich kosmetyków zmienił się w trend minimalizmu pielęgnacyjnego, w którym 5 kosmetyków na półce to aż za dużo.
Lecz tak naprawdę nabierał on dopiero rozpędu…

Według Pinteresta skinimalism jest najgorętszym trendem 2021 roku

Niżej przedstawimy dlaczego tak jest.

Zdrowie 💚

Bombardowanie cery setkami składników aktywnych, niekiedy niekompatybilnych i o przeciwnym dla siebie działaniu to gotowy przepis na katastrofę.

Zdzieranie ze skóry jej naturalnej warstwy ochronnej różnymi rodzajami kwasów nakładanych jeden po drugim wpływa negatywnie na jej mikrobiom.

Używanie dużej ilości kosmetyków, z dużym stężeniem składników aktywnych, to jak dodanie do jednej porcji jedzenia garści pieprzu, soli, maggi i kucharka, to nie może być dobre. Tylko idealna kompozycja składników zapewni oczekiwany efekt.


Skinimalism stawia na prostą formułę kosmetyków każdego elementu pielęgnacji. 


Ograniczenie ilości kosmetyków, ograniczenie się do jednej marki, ograniczenie częstotliwości z ich korzystania pozwala skórze odetchnąć. Pozwala jej na regenerację i odbudowę. 

Skinimalism przez ograniczenie ilości kosmetyków stawia też na ich skuteczność, oznacza to korzystanie z produktów bez drażniących składników takich jak: substancje zapachowe i koloryzujące produkt. 

Ekologia ♻

Świat tonie w odpadach, czy naprawdę chcemy dołożyć do tego kolejną cegiełkę? Kupując pod wpływem emocji nie myślimy o tym co stanie się z opakowaniem po jego zużyciu.

Opakowania (między innymi po kosmetykach) to 39,9% produkcji tworzyw sztucznych w UE! Są na szczycie listy i drugą pozycję przebijają aż o 20%. To piekielnie dużo.

Kupowanie dużej ilości kosmetyków pogłębia problem. Ale możemy bardzo wiele w tym zakresie zmienić już dzisiaj, zwiększając świadomość ludzi. Krok w kierunku zwiększenia tej świadomości z pewnością ma wiele wspólnego ze skinimalismem. 

Minimalizm jako moda i styl życia

Maksymalizm przez lata ściera się z minimalizmem na wielu obszarach: w modzie, architekturze, sztuce. W gałęzi kosmetyki świętował on swoje triumfy do niedawna.

Bo od niedawna zaczęła błyszczeć nad nim iskierka minimalizmu, która w tym momencie zaczyna powoli zdobywać przewagę nad swoim oponentem.

Maksymalizm w postaci jak największej ilości kosmetycznych cudeniek na problemy z cerą, w którym to prześcigały się największe marki kosmetyczne odchodzi w zapomnienie.

W obecnych czasach powszechnego kierowania się ludzi ku akceptacji, ku naturalnemu pięknu, ku wyzwoleniu się z okowów sztucznej nadbudowy pewności siebie bazującej na zewnętrznym wyglądzie, część ludzi zrzuciła klapki z oczu. Przestano ufać zapewnieniom wielkich koncernów, że do piękna wystarczy jeszcze tylko jeden krem za 499zł.

Zaczęto zauważać je w sobie i dostrzegać, że to prawdziwe piękno było tu przez cały czas, ale niedostrzeżone, zamglone przez branżę kosmetyczną lansującą nieskazitelną urodę. 

Uroda ze skazami też jest wspaniała, bo jest wyjątkowa. Jesteś perfekcyjna taka jaka jesteś, nie aspiruj do jednego przyjętego wzoru piękna wymyślonego przez śmiesznych zakompleksionych panów w garniturach.
Zacznij cieszyć się swoją wyjątkowością, bez względu na niedoskonałości. 

Wygoda i oszczędność

O ile lepiej byłoby przestać zastanawiać się czy kolejny kosmetyk już na pewno załatwi sprawę? Zdecydowanie się na minimalizm kosmetyczny oznacza korzystanie z kilku sprawdzonych produktów i nic ponadto.  

Daje nam to dodatkowe środki w portfelu, które możemy przeznaczyć na inne zachcianki, oraz zwalnia miejsce w kosmetyczce.

Skinimalism 💎

Skinimalism nie oznacza tylko minimum pielęgnacyjnego, pojęcie to sięga dużo dalej i zawiera się w nim między innymi pewnego rodzaju świadomość konsumencka, przez którą należy rozumieć co kosmetyki powinny zawierać.

Ma być ich niewiele, mają być skuteczne, mieć proste i efektywne receptury. Powinny nie tylko pomagać klientom, ale przede wszystkim nie szkodzić naturze podczas ich produkcji. 

Cechy najlepszego produktu skinimalistycznego: 

Proste i skuteczne składniki 

Bez substancji zapachowych 

Bez substancji koloryzujących 

Bez parabenów 

Bez silikonów 

Bez zapychaczy 

Ekologiczne 

Bez testów na zwierzętach 

Jak mogę zacząć?

Jak sama widzisz, przerzucenie się na skinimalism to zadbanie zarówno o swoją skórę jak i o naturę, to zmiana stylu życia zaczynająca się od jednego nawyku, jakim jest nawyk pielęgnacyjny.

Nawyk ten w mgnieniu oka rozprzestrzeni się na resztę naszego życia zwiększając jego jakość. 

Sprawdź, kliknij w obrazek i zainteresuj się skinimalismem już dzisiaj!

XZT.PL
Przewiń do góry