Cera trądzikowa

Cera trądzikowa to taka na której pojawiają się krostki, grudki, zaskórniki – ogólnie rzeczy, których nie chcemy oglądać na naszych buziach. Charakterystycznym w cerze trądzikowej jest także produkowanie nadmiaru sebum, które gromadzi się na twarzy czyniąc ją tłustą i prowadząc do dalszych wykwitów.

Trądzik dotyka nawet 90% ludzi w pewnym okresie ich życia. U jednych trądzik pojawia się w okresie dojrzewania i znika po wejściu w dorosłość, z innymi jednak zostaje na dłużej. Problem ten szczególnie upatruje sobie ludzi niedbających o swoją cerę, nie pielęgnujących jej w żaden sposób – bądź robiących to źle.

W cerze trądzikowej ważny jest dobór właściwych kosmetyków. Najlepsze będą te przeznaczone do tego typu cery. Kosmetyki jeśli mają pomóc cerze trądzikowej muszą być pozbawione wszelakiej maści drażniących składników.

Musi to być zestaw działający kompleksowo, zaraz po zastosowaniu – zmniejszając stany zapalne i zaczerwienienia oraz przyszłościowo – wnikając w skórę i zapobiegając pojawianiu się wykwitów i zaczerwienień w przyszłości. Takich kosmetyków na rynku wbrew pozorom nie ma wiele. Za to wiele jest takich, które zamiast pomóc – dają efekt doraźny.

Jak zadbać o cerę trądzikową?

 1. Decyduj się na sprawdzone kosmetyki
  Nie wspieraj wielkich koncernów, które chcą utrzymać Twoją cerę trądzikową jak najdłużej, żeby móc na Tobie zarabiać. Skup się na markach specjalizujących się w jednej gałęzi pielęgnacji. Marka znająca się na wszystkim w rzeczywistości nie zna się na niczym. Kupuj kosmetyki, które przynoszą realne zmiany.
 2. Dbaj o skórę codziennie
  W dbaniu o cerę trądzikową istotna jest rutyna, a nie zrywy raz na tydzień podczas większych wyprysków. Musisz wyrobić sobie samodyscyplinę, by codziennie poświęcić swojej skórze 5min rano i wieczorem, bez względu na jej stan. Nie rezygnuj z pielęgnacji cery trądzikowej po nagłej widocznej poprawie.
 3. Daj sobie i skórze czas
  Nie zmieniaj kosmetyków z dnia na dzień jeśli nie widzisz efektów. Nie zadziała to dobrze na Twoją cerę i na Twoją kieszeń. Daj kosmetykowi czas, czasami wystarczy tydzień, żeby widzieć pierwsze efekty, a czasami pierwsze widoczne zmiany są dopiero po miesiącu.
 4. Zrezygnuj z masek, peelingów i comiesięcznych zabiegów
  Szkoda Twoich nerwów i czasu na te magiczne zabiegi. Mają to do siebie, że przynoszą chwilowy rezultat zaraz po zdjęciu maski, bądź uczucie odświeżenia przez jakiś czas, ale na dłuższą metę nie przynoszą korzyści. Zdecyduj się na prostą, skuteczną rutynę pielęgnacyjną i cierpliwość.
 5. Dbaj o czystość
  Miej swój osobny ręcznik do twarzy, wymieniaj poszewki na poduszki co drugi dzień, na trening zawsze zabieraj ze sobą chusteczki nawilżane do wycierania twarzy (te dla niemowląt, są nieuczulające). Twarz myj delikatnym żelem nawilżającym tylko rano i wieczorem.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby z cerą trądzikową:

 1. Do pielęgnacji mydło z wodą
  Jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi z cerą trądzikową. Mydło i woda nie pomoże zwalczyć trądziku, problem trądziku jest bardziej złożony. Mydło z wodą może nam jedynie zaszkodzić nadmiernie wysuszając i podrażniając skórę.
 2. Wyciskanie pryszczy
  Wyciskanie pryszczy może prowadzić do rozprowadzenia bakterii odpowiedzialnej za trądzik – propionibacterium acnes, przy otwartych porach może to prowadzić do zwiększenia problemu trądziku na skórze.
 3. Używanie peelingów mechanicznych
  Peelingi mechaniczne są szkodliwe przez brutalność z jaką wjeżdżają w naszą skórę. Dodatkowo mogą prowadzić do problemu opisanego wyżej, peelingi mechaniczne mogą rozsiewać bakterie odpowiedzialne za trądzik po całej twarzy.
 4. Częste dotykanie twarzy
  Na codzień dotykamy wielu rzeczy – klawiatury laptopa, smartfona, klamek. Na tych przedmiotach znajduje się wiele bakterii. Nie dotykajmy twarzy rękami przed bezpośrednim dokładnym umyciem rąk – jest to ważne w ciągu dnia, jak i tuż przed zaczęciem swojej rutyny pielęgnacyjnej.
 5. Korzystanie ze złej pielęgnacji
  Błędem jest robić ciągle to samo i oczekiwać różnych rezultatów. Jeśli korzystamy od dłuższego czasu z jakiegoś produktu i nie przynosi nam on korzyści, powinniśmy zdecydować się na coś innego.

Zadbaj o cerę trądzikową stosując odpowiednie kosmetyki

Cera trądzikowa nie musi być zmorą, jeśli dobrze się nią zajmiesz. Możesz skutecznie zmniejszyć przebarwienia i wypryski stosując delikatną i skuteczną pielęgnację. Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji przygotowanej przez specjalistów w tej gałęzi kosmetycznej.

Jaki produkt do cery trądzikowej?

XZT.PL
Przewiń do góry