Cera tłusta

Tłusta cera charakteryzuje się przesadnym błyszczeniem się skóry i nie jest to pożądany przez nas blask, skóra sprawia wrażenie świecenia się i nie wygląda estetycznie. Widocznie są też powiększone pory i mogą występować zaskórniki.

Tłusta skóra może prowadzić do zapchania porów jeżeli nie jest traktowana odpowiednimi kosmetykami. Cera ta sprawia mylne wrażenie skóry spoconej, w oświetlonych pomieszczeniach i na zdjęciach świeci się i nie wygląda zdrowo.

Przyczyną tłustej cery jest wytwarzanie nadmiaru sebum, przez skórę, może to być wynik okresu dojrzewania, stresu, nieodpowiedniego odżywiania, bądź nieodpowiedniej lub przesadzonej pielęgnacji.

Musimy pamiętać by dbać o czystość cery skłonnej do przetłuszczania się, ponieważ nadmiar sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe może doprowadzić naszą skórę do katastrofy.

Jak zadbać o cerę tłustą?

 1. Myj twarz rano i wieczorem
  Korzystaj z delikatnych środków myjących i nie szoruj twarzy zbyt mocno. Dostarcz jej składników, które ją zmatowią, ale również odżywią.
 2. Pamiętaj o nawilżeniu
  Mimo, że skóra wydaje się być nawilżona przez nadmiar sebum (taka jest jego rola), nie można bagatelizować tego elementu pielęgnacji i należy dostarczyć jej właściwego nawilżenia z zewnątrz. Jeśli skóra odczuje nawilżenie, organizm może zaprzestać produkowania sebum w niepożądanych ilościach.
 3. Unikaj przesuszających produktów
  Bywa, że tanie kosmetyki kupowane w drogeriach bądź nawet te droższe prowadzone przez wielkie koncerny mają w swoich produktach składniki, które mimo, że matowią to też wysuszają skórę. Takim składnikiem może być alkohol. Unikaj produktów, które zbytnio przesuszają skórę. Problem nie zostanie rozwiązany, a tylko się nasili. Skóra przesuszona wytworzy jeszcze więcej sebum, a to oznacza więcej kłopotów.
 4. Korzystaj ze sprawdzonego remedium
  Poza myciem i nawilżeniem ważne jest, by skóra dostała składniki oczyszczające pory, delikatnie matujące oraz rozjaśniające cerę.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby z cerą tłustą:

 1. Zbyt częste mycie twarzy
  Jednym z mylnych przekonań o tłustej cerze jest to, że nie jest ona czysta i należy ją myć kilka razy dziennie. Bądź należy ją często myć żeby pozbyć się efektu przetłuszczania. Jest to podstawowy błąd. Częste mycie cery skłonnej do przetłuszczania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, co więcej, może pogorszyć problem.
 2. Zrezygnowanie z nawilżenia
  Przez to, że tłusta skóra wydaje się nawilżona, ludzie często skupiają się tylko na jej matowieniu. Nie rób tak. Rezygnacja z nawilżenia cery tłustej kończy się uzupełnianiem sobie przez nią tego braku wytworzeniem nadmiaru sebum. Nadmiar sebum może zapchać Ci pory i bardzo zaszkodzić Twojej cerze. Do cery tłustej musisz używać tylko dobrych kosmetyków nawilżających.
 3. Używanie złych olejów
  Tym co doprowadza cerę do przetłuszczania się może być za częste korzystanie z nieodpowiednich olejów. Musisz poznać swoją skórę i wiedzieć czego ona potrzebuje. Niektóre tłuste cery w ogóle nie tolerują olejów. Jeśli jakiś olej sprawia, że cera nadmiernie się świeci – wywal go.

Wyglądaj zdrowo w blasku fleszy

Tłusta, świecąca się i śliska cera to wszystko czego pragniemy się pozbyć i co chcemy zastąpić blaskiem zdrowej urody. To wszystko jest możliwe, jednak nie bez pomocy najlepszych kosmetyków. Żeby ponownie móc stanąć w blasku fleszy i w świetle bez obaw o świecenie się na całej twarzy musisz wykonać kilka kroków – najczęściej wystarczą trzy, w prostej codziennej pielęgnacyjnej rutynie.

Jaki produkt do cery tłustej?

XZT.PL
Przewiń do góry