Cera sucha

Sucha cera jest matowa, nieco szorstka w dotyku i ma skłonności do łuszczenia się. Przy wyraźniejszej mimice może pękać w niektórych miejscach i prowadzić do dużych podrażnień. Po kąpieli jest napięta co jest wyraźne odczuwalne na twarzy. Skóra ta wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Bywa, że sucha skóra jest efektem warunków pogodowych, zmiany stylu życia, bądź zażywania leków (np.: izotretynoiny w leczeniu trądziku). W naszym klimacie zwłaszcza zimą, kiedy powietrze jest zimne i siarczyste problem jest szczególnie widoczny.

Skóra sucha jest następstwem utraty przez nią naturalnej bariery ochronnej, która ochrania jej powierzchnię. Komórki skóry są wtedy odsłonięte i narażone na utratę wody, przez co skóra może nadmiernie pękać.

Możemy zaobserwować to na rękach podczas pierwszych mroźnych dni listopada, kiedy chodzimy bez rękawiczek, a nasza wierzchna część skóry dłoni pęka w miejscach zgięcia. Skóra naszej twarzy jest bardziej wrażliwa od dłoni.

Przesuszona i pozbawiona nawilżenia skóra nie tylko źle wygląda, ale i może sprawiać ból. Dlatego należy podjąć się odpowiedniej pielęgnacji takiej skóry – najlepiej w trzech krokach, które pozwolą dostarczyć jej wszystkiego czego potrzebuje.

Jak zadbać o skórę suchą?

 1. Zrezygnuj z ostrych zabiegów
  Peelingi, maski, maski wyrywające wągry (absolutnie!) czy kwasy. Są to rzeczy, które mogą bardziej zaszkodzić suchej cerze niż pomóc. Lepiej skupić się na prostej i skutecznej rutynie pielęgnacyjnej.
 2. Dbaj o nawilżenie
  Pamiętaj by dbać o nawilżenie skóry suchej dobrym kosmetykiem. Smarowanie skóry samym olejem (np. arganowym) na niewiele się zda, ponieważ olej ten bez odpowiednich składników dodatkowych nie utrzyma się długo, poza tym nie wniknie dostatecznie głęboko by nawilżyć skórę w pełni.
 3. Utrzymuj skórę nawilżoną
  Samo nawilżenie to jedno, równie ważnym elementem jest by skóra była nawilżona stale przez cały dzień – nie oznacza to, że powinniśmy co chwila używać kremu nawilżającego, raczej użyć jednego konkretnego, który pozostawiony na skórze rano utrzyma się aż do wieczora.
 4. Zwróć uwagę na inne elementy pielęgnacji
  To, że skóra sucha wymaga nawilżenia to jedno, równie ważnym jest by dostarczyć jej minerałów i witamin, najlepiej w delikatnej formule. Najpierw umyj, potem odżyw, a następnie nawilż.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby ze skórą suchą:

 1. Nakładanie kremu co godzinę
  Jeśli posiadasz krem, który nie potrafi utrzymać nawilżenia Twojej skóry przez resztę dnia, zrezygnuj z niego. Szkoda Twojego czasu.
 2. Smarowanie skóry olejem
  Odpowiedni olej w składzie kosmetyku może mieć zbawienny wpływ, jednak tylko ze względu na jego wsparcie – smarowanie skóry samym olejem nie pomoże, tu potrzeba czegoś więcej. Kosmetyk posiada substancje, które sprawiają, że olej wnika w głąb skóry, oraz takie, które utrzymują jego działanie i uwalniają przez kilka godzin, przez co olej działa na nas przez cały czas, a nie tylko w momencie nałożenia go na skórę.
 3. Używanie ostrych zabiegów
  Do ostrych zabiegów należą peelingi oraz maski. Moment ściągania takiej maski jest bardzo drażniący dla suchej skóry i może ją mocno podrażnić. Peelingi natomiast może dają początkowo dobry efekt czystej skóry, niestety na dłuższą metę się nie sprawdzą i tylko utrzymają suchość skóry.

Uzbrój swoją skórę w prawdziwą tarczę.

W walce z suchą skórą potrzebujesz najlepszej broni, którą wbrew pozorom nie jest atak, ale obrona. Chroń swoją skórę przed nadmiernym wysuszeniem odpowiednim kremem nawilżającym, oczywiście wcześniej odpowiednio ją oczyść i uzbrój w odpowiednie witaminy i minerały w odżywczym remedium. Niech Twoja skóra otrzyma barierę nie do przejścia, a odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Jaki produkt do cery suchej?

XZT.PL
Przewiń do góry